فروش یو پی اس و تعمیرات تخصصی یو پی اس
 
مرجع تخصصی یو پی اس باتری یو پی اس استابلایزر

انواع دستگاههای تامین برق بدون وقفه

اغلب مردم تصور می کنند که فقط یک نوع یو پی اس (ups) وجود دارد و اکثر اوقات انواع مختلف یوپی اس (ups) را با یک نام کلی می نامند.

در این بحث به انواع یوپی اس (ups) می پردازیم.و با نگاهی به اصول طراحی و مقایسه ای بین یو پی اس ها امیدواریم تا به شما کمک کنیم که آنها را بهتر بشناسید.

همه یو پی اس های های موجود بازار در سه دسته عمومی زیر قرار می گیرند:

  1. UPS stand by operation
  2. UPS line interactive operation
  3. UPS double conversion

نمونه سوم را اکثرا با نام ups online نامیده می شود.

یو پی اس by  Stand یا اینورتر غیرفعال آماده به کار :

یوپی اس استندبای آسانترین و کم قیمترین نوع یو پی اس است. که بعضی افراد این دستگاه را جزو یو پی اس (ups) به شمار نمی آورند وبه آن “دستگاه تامین برق جانشین” می گویند.

به این یوپی اس ها گاهاً یو پی اس آفلاین (offline ups) نیز گفته می شود تا بتوان آنها را با یوپی اس آنلاین (online ups) تفکیک کرد.
یو پی اس استند بای (offline ups) :
باتری و اینورتر انرژی برق را به مصرف کننده نمی رسانندوشارژر باطری  برای شارژباتری ازبرق شهری استفاده می کند و باطری و اینورتر درحالت آماده باش قراردارند تا زمانیکه به آنها نیازداشته باشیم.

زمانیکه که برق شهر قطع می شود منبع تامین ثانویه توسط سوییچ انتقالی، روی مدار می افتد و زمانیکه برق شهروصل شد دوباره به حالت اول بازمی گردد.

بلوک دیاگرام یو پی اس استند بای

بلوک دیاگرام یو پی اس استندبای (standby UPS)

هدف ازاستفاده این نوع  یو پی اس (ups) آن است که برق شهر زمانیکه قطع شد،وصل شدن به باتری خیلی فوری ( ولی نه آنی) انجام گیرد.برای اجرای این سوییچینگ تاخیری درحدود کسری ازثانیه رخ می دهد که به آن زمان سوییچینگ (زمان انتقال)می گویند.

هرچند امکان دارد که زمان سوییچینگ برای کارکردن بدون توقف کامپیوترکافی نباشد.اگرچه این پیشامد معمولاً اتفاق نمی افتد وهیچ مشتری از خرید این دستگاهها ناراضی نیست با وجود این لزوماً زمان انتقال دستگاه با زمان محافظت یو پی اس (ups) باید قیاس شود.اگرزمان انتقال بسیارکمتراززمان نگهداری بود،یوپی اس شاید کار کند.بعضی ازمشکلات برق شهر مثل ولتاژ پایین ، زمان نگهداری یو پی اس را کاهش می دهد.

یو پی اس های استندبای (standby) اکثراً تا مقدار توان ۱۰۰۰ ولت آمپرموجود هستند.

توجه: چنانچه از یوپی اس استند بای (standby) استفاده می کنید توجه داشته باشید که دستگاه دارای محدود کننده ولتاژ گذرای اضافی ونیز فیلترینگ مناسب برای مواقع نیاز باشد درغیراینصورت درشرایط عادی (برای مثال زمانی که هنوز  برق قطع نشده است ) سیستم بطورمعمولی مستقیماً به برق شهر متصل می شود.

فرورزونانت:

فرورزونانت، توسعه در طراحی یو پی اس استندبای (اStandby) به حساب می آید.مانند یوپی اس استندبای(اStandby) ، باطری و اینورتردروضعیت آماده باش هستند تا به آنها احساس نیاز شود.و تنها تفاوت مهم درسوییچ انتقال (منابع انرژی را جابجا می کند )می باشد که در این نوع با یک ترانسفورماتور Ferro resonant تعویض گردیده است.

شرکت رسام

بلوک دیاگرام از یوپی اس استند بای با ترانسفورماتور

ترانسفورماتور دارای یک هسته فلزی است که دورآن دو سیم پیچ اولیه و ثانویه پیچیده شده است.زمانیکه که جریان از سیم پیچ اولیه عبور می کند به سیم پیچ دیگر به صورت مغناطیسی کوپل می شود و به سیم پیچ ثانویه جریان القا می گردد.ترانسفورماتوربیشتر برای تغییر ولتاژبرق متناوب (AC)مورد استفاده قرار می گیرد اگرچه ویژگی دیگر ترانسفورماتوراین است که برق خروجی را از ورودی خود اصلاح می کند و به خروجی منتقل نمی کند.همین ویژگی آنها باعث شده که بعنوان فیلتر خط و تثبیت کننده مولفه ها در یک یو پی اس مناسب استفاده شود.

ترانسفورماتوری که در این نوع یوپی اس بکارگرفته شده یک ترانس معمولی نیست و دارای سه سیم پیچ می باشد که دو سیم پیچ همچون ورودی ازمنبع اصلی و فرعی می باشند وسیم پیچ سوم نیز خروجی است. و این باعث می شود که ترانسفورماتور بعنوان یک سوییچ عمل کند چون هرکدام ازمنبع های ورودی عمل کنند،خروجی ترانس انرژی خود را می گیرد.
Ferro resonant :

درمیدان مغناطیسی خود انرژی را ذخیره می کند، درصورتیکه منبع اصلی نیرو قطع شود و سوییچ مجبورشود که سیستم را روی باتری (منبع دوم انرژی) بیندازد مانند یک مانع عمل می کند. با استفاده از انرژی داخل ترانس برای کسری ازثانیه خروجی ترانس بدون نیاز به انرژی ورودی عمل خواهد کرد. این انرژی ذخیره شده مانع از تحت تاثیرقرار گرفتن وسایل حفاظت شده را درزمان تغییرازمنبع اصلی انرژی به منبع دوم کاهش می دهد.

یوپی اس باترانسفورماتور معمولاً تا اندازه ۱۵۰۰۰ ولت آمپرموجود می باشند که همین امرآنها را حتی برای بزرگترین سرورها مناسب میسازد.و هنوز هم توسط بعضی سازندگان تولید می شود در حالیکه بعضی نیزساخت این طرح را رها کرده اندوادعا می کنند که این مدل یو پی اس  کارآیی ندارد. وبه یو پی اس های آنلاین(online) که در محدوده ۱۰۰۰ ولت آمپر وبالاتر هستند متمایل کرده اند.

یوپی اس های لاین اینتر اکتیو (Line-interactive) :

از نظر طرح ریزی با تمام مدلهای استند بای (standby) متمایز می باشند.

در این نوع یو پی اس شارژرباتری مستقل،اینورتروسوییچ تبدیل منبع انرژی تماماً باترکیبی از یک اینورتر و کانورتر جایگزین شده است که هر دو، باتری را شارژ و انرژی آنرا به ولتاژ متناوب ACجهت خرجی یو پی اس در موارد لزوم تبدیل می کنند.وقتیکه که برق شهر موجود هست کانورتر و اینورترباتری راشارژمی کنند ووقتیکه که برق شهرقطع شد این مجموع به عنوان ذخیره عمل می کند.

یوپی اس لاین اینتر اکتیو

بلوک دیاگرام یوپی اس لاین اینتر اکتیو

یکی از مزایای این مدل اینست که اینورتر و کانورتر دایم به خروجی متصل هستند وانرژی تجهیزات مربوطه را فراهم می کنند.این مدل واکنش سریعتری دربرابر قطع انرژی منبع اصلی نسبت به مدل استند بای (standby) دارد.

کانورتر و اینورتر معمولاً از طریق یک مدار به هم مرتبط می شوند ونویز های برق را فیلترولتاژهای کوتاه مدت(spike ) را برابر سازی نموده ونیز انرژی خروجی را تنظیم می کنند و انرژی را هنگام افت جریان فراهم نموده وولتاژهای اضافی گذرا درخروجی را محدود می کنند.

یو پی اس لاین اینتر اکتیو (Line-interactive ups):
یک مدل توسعه یافته است که به گونه گسترده  درتجهیزات خانگی و تجاری مورد استفاده قرار گرفته است وتا توان ۳۰۰۰ ولت-آمپرتولید می شود. این یو پی اس بهتر از یوپی اس استندبای(standby ups) است ولی بازهم دارای زمان انتقال هست وبرای همین مانند یوپی اس های آنلاین (online) نمی تواند عمل حفاظت را انجام دهد.

یوپی اس آنلاین Online UPS (یو پی اس با دو مرتبه تبدیل)

نکته:
Online در زبان انگلیسی به مفهوم اتصال به خط است که برای پیشگیری از اشتباه استاندارها حتی الامکان از این لغت استفاده نمی شود وچون  در زبان فارسی در این مورد هیچ اشتباهی بوجود نمی آید معمولاً از کلمه آنلاین (online) استفاده می کنیم.

این یو پی اس با نام مبدل مضاعف (double conversion) نیز نامیده می شود،  و بهترین مدل نیست ، چون با توسعه یو پی اس های لاین اینتراکتیو (Line-Interactive)
و با توجه به بازده پایین یوپی اس های آنلاین امروزه مردم اشتیاق خود را به این مدل یوپی اس از دست داده اند.

بلوک دیاگرام یوپی اس آنلاین

بلوک دیاگرام یوپی اس آنلاین

درشرایط معمولی این یوپی اس ازاینورتر و باتری مربوطه استفاده می کند در صورتیکه خط نیرو، شارژرباتری را تغذیه می کند. به همین سبب هست که این یوپی اس گاهاً double conversion ( دابل کانورژن ) ویا یو پی اس آنلاین  یا  تبدیل دوگانه نامیده می شود.
نتیجه این مدل اینست که درزمان قطع ناگهانی برق، هیچ زمان انتقالی بوجود نمی آید.چون در شرایط قطع برق، اینورتر(و بار) بلافاصله به کار خود ادامه خواهد داد و تنها شارژرباتری از کار می افتد.

در مقابل قطع برق ،واکنش لپ تاپ یا کامپیوتری که انرژی مصرفی را از یک یوپی اس آنلاین (online ups) می گیرند روشن است.آنها بدون وقفه به کار خود ادامه می دهند. و تنها موردی که پیش می آید اینست که باتری ضعیف می شود چون در اینحالت شارژری برای شارژکردن آن وجود ندارد.امکان دارد از خودتان بپرسید وقتی که دایماً ازباتری استفاده می کنیم پس چرا مسیری برای سوییچ انتقال هست؟ جواب اینست که این مسیر محافظت لازم را برای زمانیکه اینورترازکارمی افتد ویا دراثربرخی مشکلات داخلی درکارآن وقفه ایجاد می شود، مهیا می نماید.هرچند غیرمرسوم است ولی به هرحال شاید اتفاق بیافتد و در این حالت، سیستم به مسیرشامل فیلتر و محدود کننده ولتاژهای اضافی ، سوییچ خواهد شد.در اینحالت ” زمان انتقال” دوبا ره موضوعیت پیدا کرده و دقیقاً مثل حالتی که یک یو  پی اس استندبای در برابر قطع  برق واکنش نشان می دهد. البته باید توجه کرد که قطع برق بسیار رایجترازقطع یوپی اس می باشد.  ومزیت اصلی استفاده ازباتری اینست که فرآیند تبدیل مضاعف (double conversion) بطور کامل انرژی خروجی را ازانرژی ورودی جدا می کند وهر نویزاحتمالی و اغتشاش (غیر از مولفه های مستقیم (DC)  و بعضی ازپارازیت های رایج که فقط دریوپی اس های بدون ترانسفورماتور اتفاق می افتد) وارده از برق شهر، فقط برروی شارژرباطری تاثیرمی گذارد نه برروی خروجی یوپی اس.

تفاوت بسیاری درطراحی شارژرها واینورترهای یو پی اس های استندبای که معمولاً هیچ کاری انجام نمی دهند وشاید در هر ماه فقط به مدت چند دقیقه کار کنند با آن شارژرها واینورترهایی که هرروز ۲۴ ساعت کامل روشن هستند وجود دارد.این یوپی اس ها معمولاً برای پشتیبانی ازقطعات تجهیزات مراکزداده پردازی وهمچنین سرورهای بزرگ بکار گرفته می شوند. معمولاً این یو پی اس ها از قدرت ۱۰۰۰ ولت آمپرتا  ۴۰۰  KVA ولت-آمپر موجود می باشند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 آذر 1396 توسط رسام یو پی اس
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات